Co-Location Nedir? Co-Location Avantajları ve Co-Location Fiyatları

Sunucu yönetimi hakkında bilgiler, sorular, sorunlar ve çözümleri.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
admin (Yazar)
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 38
Konudaki mesajları: 1
Kayıt: 22 Tem 2018, 00:14
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Co-Location Nedir? Co-Location Avantajları ve Co-Location Fiyatları

#1

Mesaj gönderen admin » 10 Ağu 2018, 12:23

Co-Location Nedir?

Co-Location (Sunucu Barındırma), tüm donanımlarının size ait olduğu fiziksel bir sunucunun (dedicated server) güvenle muhafazası, kabini, elektrik enerjisi, yüksek hızlı internet bağlantısı, güvenlik ve desteğinin sunulduğu barındırma tipidir. Co-Location veya Türkçedeki adıyla; Sunucu Barındırma hizmeti, profesyonel altyapıya sahip barındırma şirketleri (veri merkezleri) tarafından sunulur.

Sunucular, her daim çalışır durumda olmaları gerektiğinden, devamlılığı sağlamak için jeneratör, yangın takip ve söndürme sistemleri, koruma kabini, soğutma sistemleri gibi daha bir çok önlem alınması gerekir. Bu ortamı kendiniz sağlamak yerine Co-Location hizmeti satın alarak yapacağınız ekstra harcamalardan kurtulabilirsiniz. Böylece sunucu barındırma hizmeti sunan bir veri merkezinde sunucunuz her daim kontrol altında güvenle çalışmaya devam eder.

Co-Location’u Kimler Tercih Etmeli?

Standart hosting paketlerinin yetersiz geldiği ya da sanal sunucu veya kiralık fiziksel sunucu masraflarınızın çok fazla olmaya başladığında kendi sunucunuzu satın almanız gerekir ancak bunu ev veya ofis ortamında barındırmak hem devamlılık açısından hemde maliyet açısından uygun olmayacaktır. Bu durumda Co-Location hizmeti satın alarak, size ait olan bir sunucuyu barındırma masraflarından kurtularak güvenli ve devamlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Sunucu barındırma hizmeti kısa vadede karlı gibi görünmesede uzun vadede ciddi anlamda maddi kar elde etmenizi sağlayacaktır.

Genel olarak Co-Location’a uygun olan web siteleri;
  • Büyük kurumsal şirketler
  • Büyük ölçekli internet web siteleri
  • Operasyonel yükü çok fazla olan içerik web siteleri (Video siteleri gibi)
  • Uzun süre yayında olacak ve ihtiyaçları çok yüksek olan internet sitesi veya internet uygulamaları

Co-Location’un Avantajları

Fiziksel avantajlar: Veri merkezleri, evinizde veya ofisinizde sağlayamayacağınız kadar güvenli alanlardır. Bu alanlarda yer alan kabinler her zaman kilit altındadır ve kabin odalarının içerisinde iklim kontrol sistemleri kullanılarak korunurlar. Veri merkezinin tümü anlık güvenlik sistemleriyle takip edilir ve yangın çıkması halinde otomatik koruma sistemleri devreye sokulur. Co-Location servisi sunan birçok şirket, kamerayla kontrol takibi ve parmak izi gibi gelişmiş güvenlik yöntemlerini de kullanmaktadır.

Bilgi ve enerji güvenliği: Veri merkezleri, ileri seviyeli yedekleme imkanları sunmaktadır. Bu sayede verilerinizin her zaman güvende olduğundan emin olabilirsiniz. Evinizde veya ofisinizde barındırdığınız bir sunucu her hangi bir elektrik kesintisinde kapalı kalacakken bu merkezlerdeki jeneratörler sayesinde sunucularınız kesintiye uğramaksızın çalışmaya devam edebilirler. Ayrıca sunucularınızla ilgili ciddi sorunlar oluştuğunda tam zamanlı çalışan mühendisler sunucunuzla ilgilenerek sorunların kısa sürece çözüme ulaşmasında yardımcı olabilirler.

Soğutma sistemleri: Sunucuların uptime (çalışma) süresi çok yüksektir. Bu sistemler, evimizdeki bilgisayarların aksine her saniye binlerce işlem gerçekleştirir ve bunun sürekliliğinin sağlanması gerekir. Veri merkezleri bunu sağlamak için özel olarak dizayn edilmiştir ve özel havalandırma sistemleri kullanılarak ortamdaki hava en uygun şekilde ayarlamaktadır.

Ekonomik avantajlar: Eğer kendinize ait bir veri merkeziniz yoksa kendi sunucularınızı, kendi ortamınızda barındırmak mantıklı ve ekonomik bir çözüm değildir. Bunun yerine Co-Location hizmetinden faydalanmak her açıdan daha uygun bir seçenek olacaktır. Ayrıca sunucu tamamen size ait olduğundan sunucunuzu istediğiniz şekilde yapılandırma özgürlüğüne sahip olacaksınız. Bu da size ciddi oranda tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Co-Location Fiyatları

Hosting paketlerindeki yapılandırmalara göre farklı fiyatlandırmalara sahip olduğu gibi Co-Location hizmetinde de gereksinimlere göre farklı fiyatlandırmalar mevcuttur. Ayrıca her veri merkezinde farklı fiyatlandırmalar görülebilir.

Genel olarak Co-Location hizmetinin fiyatlandırmasında aşağıdaki etkenler göz önünden bulundurulur;
  • Kullanılacak sunucu sayısı
  • Sunucunun kasa modeli ve sunucunun kaplayacağı alan
  • İhtiyaç duyulacak IP sayısı
  • Sunulacak internet servisi hızı
  • Sunulacak internet trafiği (bant) genişliği
gibi kriterler göz önünde bulundurulur. Bunların dışında yine firmalara göre fiyatlandırmada farklılıkların olmasına neden olacak diğer kriterler olabilir.Konu bağlantılarını göster

Cevapla