WordPress Nedir? Özellikleri ve Detaylar

WordPress hakkında bilgiler, WordPress temaları, tema sorunları, tema düzenleme, WordPress eklentileri, modifikasyonları, eklenti sorunları ve çözümleri.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
admin (Yazar)
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 38
Konudaki mesajları: 1
Kayıt: 22 Tem 2018, 00:14
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

WordPress Nedir? Özellikleri ve Detaylar

#1

Mesaj gönderen admin » 01 Ağu 2018, 23:13

WordPress Nedir?

WordPress, dünya üzerindeki web sitelerinin %25'den fazlasının altyapısını sağlayan, PHP tabanlı, açık kaynak kodlu ve ücretsiz olarak dağıtılan içerik yönetim sistemidir. WordPress ilk başlarda blog yazarları ve haber siteleri tarafından yaygın olarak kullanılmaktaydı. Ancak gelişen özellikleri ve popülaritesi sayesinden hemen hemen tüm alanlarda kullanılmaya başlandı.

WordPress, kurulum ve kullanımı çok kolay bir yazılımdır. Kodlama bilginiz olmasada kısa sürede yazı paylaşabileceğiniz bir web sitesi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca, zengin eklenti ve tema içeriği ile istediğiniz özelliği ve görünümü çok hızlı bir şekilde kurabilir ve web sitenizi geliştirebilirsiniz. Dünya genelinde ve Türkiye'de çok sayıda geliştiricisi bulunduğu için karşılaştığınız hataları kısa sürede çözümüne ulaşabilir ya da özel olarak yeni eklentiler yazdırabilirsiniz.

WordPress Güvenli Midir?

İçerisinde çok sayıda fonksiyonların, değişkenlerin ve olasılıkların olduğu yazılımlarda zaman zaman güvenlik açıkları tespit edilebilir. WordPress'de açık kaynak kodlu olduğu için bu açıklardan, iyi niyetli kişilerin haberi olduğu gibi kötü niyetli kişilerinde haberi olmaktadır. Kötü niyetli bu kişiler interneti tarayıp açığı kapatılmamış web sitelerini bulmaya çalışır ve bu açıklardan yararlanmak isterler. Ancak çok fazla endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü bu açıklar kısa sürede kapatılır ve güncelleme yayınlanır. Size de bu güncellemeleri takip ederek açıkları kapatmak kalır. Ayrıca WordPress Güvenlik Önlemleri konusundan alınabilecek güvenlik önerilerini bulabilirsiniz.

Sanal dünyada hiç bir yazılım %100 güvenli olmadığını unutmamalısınız. WordPress içinde %100 güvenli diyemeyiz ancak çıkan güncellemeleri takip ettiğiniz sürece bir sorun yaşama olasılığınız çok düşüktür. Ayrıca bazı güvenlik önlemleri de almanız gerekir. WordPress yazılımından alabileceğiniz bazı güvenlik önlemlerini "WordPress'de Alınması Gereken Güvenlik Önlemleri" konusunda bulabilirsiniz.

WordPress resmi sitesinden WordPress Özellikleri sayfasından ulaşabilirsiniz.Konu bağlantılarını göster

Cevapla