OpenCart Kurulumu Nasıl Yapılır?

OpenCart hakkında bilgiler, OpenCart temaları, tema sorunları, tema düzenleme, OpenCart eklentileri, modifikasyonları, eklenti sorunları ve çözümleri.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
admin (Yazar)
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 38
Konudaki mesajları: 1
Kayıt: 22 Tem 2018, 00:14
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

OpenCart Kurulumu Nasıl Yapılır?

#1

Mesaj gönderen admin » 12 Ağu 2018, 02:47

OpenCart ile bir kaç tıklama sonunda e-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz. OpenCart kurulumu bilen kişiler için çok kolay olsa da daha önce bu tür işlerle uğraşmayan kişiler için karmaşık gelebilir. O yüzden en başından tüm adımları herkesin anlayacağı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Kuruluma Başlamadan Önce Gerekenler

Başlangıç aşamasındaki gereksinimlerimizi tamamladığımıza göre artık kuruluma yavaş yavaş geçebiliriz.

FTP Sunucusuna Dosyaları Yükleme

1. İndirdiğimiz sürüme ait OpenCart zip dosyasını bir klasöre çıkarıyoruz. Zip dosyasını çıkardığınızda aşağıdaki gibi görünecektir.
Resim
2. FileZilla, WinSCP gibi FTP programlarını kullanarak FTP sunucusuna bağlanıyoruz. FTP hakkında daha fazla bilgiye Sunucular Hakkında Türkçe Dokümanlar konusundan ulaşabilirsiniz.
Resim
3. Sıfır kurulum yapacağımız için bize gerekli olan dosyalar "tam-surum/ana_dizine_yukleyin" klasörü içindekilerdir. Bu klasörü açıyoruz ve içerisindeki tüm dosyaları FTP sunucumuza yüklüyoruz. cPanel kullananlarda ana dizin adı public_html, Plesk panel kullananlarda ana dizin adı httpdocs'dur. Eğer farklı bir panel kullanıyorsanız başka bir isimde olabilir.
Resim
4. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra kurulumu başlatmak için web tarayıcımızın adres çubuğuna siteadresiniz/install yazıp Enter tuşuna basıyoruz. Karşımıza kurulum ekranı gelecektir. "Devam Et" butonuna tıklayarak 2. adıma geçelim. Eğer kurulum ekranı gelmiyorsa dosyaları yanlış dizine yüklemişsiniz demektir.
Resim
5. Bu adımda kurulum için gerekli sistem gereksinimlerini ve sizin sisteminiz hakkında bilgiler yer almaktadır. Kuruluma devam edebilmeniz için buradaki tüm gereksinimleri karşılamanız gerekmektedir.
Resim
FTP programına geçin ve config-dist.php ve admin/config-dist.php dosyalarından -dist ekini silin. Dosya adlarının son hali şu şekilde olmalıdır; config.php ve admin/config.php

Tarayıcınıza geçin ve sayfayı yenileyin. Eğer tüm gereksinimleri tamamladıysanız 3. adıma geçmek için "Devam Et" butonuna tıklayın.
Resim
Eğer Dizinler bölümünde herhangi bir dizin karşısından Yazılamaz uyarısı ile karşılaşırsanız. FTP programında uyarı aldığınız dizin üzerine sağ tıklayın ve Dosya İzinleri'ni seçin. Açılan pencerede Sayısal değeri 755 yapın ve tekrar kontrol edin. Yazılabilir olmadıysa bu değeri 777 yapın ve Tamam butonuna tıklayın.
Resim
6. Bu adımda sizden daha önce oluşturduğunuz veritabanı bilgilerini ve OpenCart yönetim paneline erişim sağlayacağınız kullanıcı bilgilerini girmeniz istenecektir. İstenilen bilgileri girin ve kurulumu tamamlamak için "Devam Et" butonuna tıklayın.
Resim
7. Kurulum tamamlandığında aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir. FTP programını açın ve install klasörünü silin. OpenCart yönetim paneline ulaşmak için adres çubuğuna siteadresiniz/admin yazarak ulaşabilir ve 3. adımda belirlediğiniz yönetici bilgileriyle oturum açabilirsiniz.
Resim

Tebrikler!

Artık sizinde OpenCart altyapısına sahip bir e-ticaret siteniz oldu.
Resim
Eğer ilk defa OpenCart kullanıyorsanız, müşterilerinize hizmet sunmaya başlamadan önce tüm menüleri gezin, kurcalayın, ayarları değiştirin, ürünler/kategoriler ekleyin ya da silin ve bunları yapmaktan korkmayın! Böylece canlı bir web sitesine geçmeden önce panel hakkında bilgi sahibi olabilir ve kendinizi ileride çıkabilecek sorunlara karşı hazırlamış olursunuz. Geri dönüşü olmayan bir sorunla karşılaşırsanız yukarıdaki adımları takip ederek tekrar tekrar yeni kurulum yapabilirsiniz. Eğer ücretli kurulum desteği isterseniz buradan OpenCart Kurulum seçeneğini satın alabilirsiniz.

Hayırlı bol kazançlar.Konu bağlantılarını göster

Cevapla