Veritabanı (Database) Nedir? Ne İşe Yarar?

MySQL, Access, Oracle, MSSQL ve diğer veritabanları hakkında bilgiler, sorular ve çözümleri.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
admin (Yazar)
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 38
Konudaki mesajları: 1
Kayıt: 22 Tem 2018, 00:14
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Veritabanı (Database) Nedir? Ne İşe Yarar?

#1

Mesaj gönderen admin » 11 Ağu 2018, 14:13

Veritabanı (Database) Nedir?

Veritabanı, en basit anlamda belirtmek gerekirse, belirli bir düzene göre verilerin depolandığı sistemlere veritabanı denir. Veritabanındaki veriler belirli bir düzene göre saklandığı için bu bilgilere erişmek, yenilerini eklemek ya da var olan bilgileri güncellemek çok kolay ve hızlıdır.

Günümüzde her bilginin büyük bir hazine olduğunu düşünürsek, veritabanları da bu hazinelerin saklandığı kasalar olarak görebilirsiniz. Bu kasalar sosyal medyadan bankalara, devlet dairelerinden kişisel web sitelerine, masaüstü yazılımlardan, mobil uygulamara pek çok alanda kullanılmaktadır ve sizde farkında olmasanızda bu veritabanlarını kullanarak çeşitli bilgilere erişiyor, yenilerini ekliyor ya da güncelliyorsunuz.

Veritabanı Yönetim Sistemleri Nelerdir?

Sunucularda veya bilgisayar programlarında kullanılan PHP, ASP, Java gibi dinamik altyapısı olan programlama dilleri, veritabanları ile anlaşabilmek için farklı arayüzler ve yöntemler geliştirmiştir. Geliştirilen bu arayüzlere "Veritabanı Yönetim Sistemi (DBMS)" denilmektedir.

Örneğin; web sunucusu üzerinde çalışan dinamik bir kod yerel ya da uzak sunucuda bulunan veritabanı üzerinde; silme, ekleme, sıralama, düzeltme, değiştirme gibi özelliklerin hepsini yapabilmektedir. Tabi ki bu işlemleri yapılabilmesi için veritabanı ile yazdığınız kod arasında bir bağlantı olması ve gerekli izinlerin tanımlanmış olması gerekmektedir.

Veritabanı Türleri

Paylaşmalı Veritabanları (Distributed Databases): İki veya daha fazla fiziksel ortamda depolanan veritabanlarına paylaşımlı veritabanı denir. Bu veritabanının paylaşımının iki temel yöntemi vardır. Birinci yöntem, merkezi veritabanını kısımlara ayırmaktır. Böylelikle her uzak işlemci kendi yerel alanına hizmet sunmak için gerekli veriye sahip olur. İkinci yöntemdeyse merkezi veritabanı tüm uzak noktalara kopyalanır.

Nesne Ağırlıklı Veritabanları (Object-Oriented Databases): Çizimlerin, imajların, grafiklerin, seslerin, fotoğrafların ve tüm hareketli video gösterimlerini otomatik olarak canlandıracak ve paylaşılacak nesneler olarak depolayan veritabanıdır. Bu veritabanı genellikle pazarlama ve finans alanında kullanılıyor. Nedeni; finans ve pazarlamanın ekonomik koşullardaki değişimlerine en uygun şekilde çalışmasına olanak tanıyan depolama sistemi nesne ağırlıklı veritabanıdır.

Hiper Medya Veritabanları (Hypermedia Databases): Kullanıcı, modülden modüle geçmek için, kendi yöntemini kendi seçebilir. Bilgi şeması önceden belirlenmiş organizasyon şemasını gerektirmez. Tüm modüller ekranda gösterilebilir ve gösterilen modülle diğer veritabanı modülleri arasındaki bağlantıları da gösterebilir.

Çok Boyutlu Veri Analizi: Aynı veriyi çok farklı boyutlarıyla kullanıcıya görme olanağına sunulur. Örneğin; Marmara, Ege, Akdeniz bölgelerinde vida, somun, cıvata ve sıhhi tesisat gibi dört farklı ürün satan bir işletme, bunların fiili olarak satışlarını görmek için kullanılabilir.

Veri Bankaları: İşletmedeki tüm personelin bütünleşik, beklentilerine uygun, güncel ve tarihi verileri depolayan veritabanı yazılımlarına Veri Bankaları denir. İç ve dış kaynaklardan duruma göre anlık, saatlik, günlük, haftalık veya aylık olarak işlenen veriler veri bankasına kopyalanır. Bu veriler, değişik birimlerdeki yönetim sistemlerinde kolayca kullanılabilecek şekilde standartlaştırılır ve bütünleştirilir. Veri bankasına girişimdeki herkes girebilir ama değişiklik yapamazlar.

Sık kullanılan Veritabanı Çeşitleri

Günümüzde çok sayıda veritabanı sistemi vardır ve aralarında en popüler olanlar; MySQL, Microsoft Access, Oracle, MSSQL, PostgreSQL, Sybase, BerkeleyDB, DB2, Informix, Interbase ve Sysbase veritabanlarıdır.Konu bağlantılarını göster

Cevapla